Planinsko Društvo Vrhnika

Aktualno

Barjani

Barjani po Kosovelovi poti

Zadnji četrtek v novembru 2024 smo se Barjani zapeljali na naš prelepi KRAS. Tokrat ni bil obsijan s soncem in lepim vremenom. Tudi burja se

Več >>
pot_dveh_slapov_november_2024 sončki (9)
Sončki

Sončki po Poti dveh slapov, 1. del

Kar nekaj časa smo imeli Sončki v letnem programu Pot dveh slapov severno od Višnje gore. Celotna pot povezuje dolini dveh potokov, Višnjice in Kosce

Več >>

Zimzeleni spoznavali Ponikve

Prvo vprašanje, ki si ga postavi bralec, je, katere Ponikve. Slovenija kot matična dežela krasa jih ima kar nekaj. Na oblačen novembrski dan smo obiskali Ponikve na Rakitni in Ponikve pod Preserjem. Ponikve so kraj, kjer voda ponika v požiralnik in se pod površjem pretaka na nižje ležeče področje, kjer kot kraški izvir spet pride na površje. 

Po obdobju zamegljene Ljubljanske kotline se je na dan našega pohoda dvignila nizka oblačnost na višino 800 metrov, kar nam je omogočilo pregled nad Rakitniškim poljem, kjer na dolomitnem obrobju izvira okoli 20 stalnih in občasnih izvirov. Enega smo si ogledali na močvirni ravnici pod Novaki, ki je značilno barsko okno ali retje, kjer vodo pod pritiskom prihaja na površje. S seboj prinaša zrak, ki se kot mehurčki dvigajo na površje in je videti, kot da bi voda vrela. Vse površinske vode Rakitščice in drugih manjših studencev izginjajo v ponore Ponikev na severnem robu, kjer je polje najnižje. Predno smo se odpeljali, smo izvedeli, da so truplo povožene košute, ki je ležala ob cesti, že odstranili. 

Ponovno smo se ustavili v Preserju in se mimo cerkve sv. Vida spustili v Ponikve, ki so pretočno kraško polje. Na južnem robu sta dva kraška izvira, občasen Pod Šrango in stalen  Izvir pod Ponikvarjem, ki ju napajajo vode z Rakitne. Z barvanjem so ugotovili, da voda iz Ponikev na Rakitni potrebuje dober dan in že izvira v bruhalniku Pod Šrango. V času našega obiska je bil ta izvir brez vode, iz sosednjega izvira pod kmetijo Ponikvar pa se je živahno pretakala voda in polnila strugo, ki dela številne okljuke ali meandre preko kraškega polja. Napotili smo se proti najnižjemu delu polja, kjer je voda izginjala v rupe in požiralnike ob bregu ali na dnu struge. Ker že dalj časa ni bilo dežja, je bil pretok vode majhen. Vse drugače pa je ob obilnem deževju, ko je dotok vode večji od odtoka in takrat nastane obsežno presihajoče jezero. Jezero se lahko zadrži dalj časa, Ponikve so namreč skoraj v nadmorski višini Barja. zato voda zaradi majhnega strmca odteka počasi. Za zanimivost so poskrbeli še divji prašiči, kar dvoje kaluž smo videli, kjer se valjajo v blatni kopeli. 

Zapis: Sonja Zalar Bizjak

Foto: Željko J.

 

Delite

Facebook
Twitter
LinkedIn