Planinsko Društvo Vrhnika

Aktualno

bela_krajina_2026 sončki (10)
Sončki

Sončki po Beli krajini

V prelepem sončnem jutru smo se odpeljali proti Beli krajini na kraško učno pot od Lebice do Krupe. Že vožnja do Semiča je bila zanimiva,

Več >>
barje_marec_2026 sončki (11)
Sončki

Sončki na Barju

Tokratno izbiro poti oziroma cilja našega pohoda je ponovno krojilo vreme. Ker se je obetalo vse od sonca do oblakov in ploh ter mrzlega vzhodnega

Več >>
Barjani

Barjani iz Velikih Žabelj na Školj

Že zjutraj, pred našim odhodom na pohod, je moški del skupine Barjanov doživel prijetno presenečenje, ko jih je naša Metka obdarila za dan mučenikov. Drugo

Več >>

Veseli triglavci na Kališču

V soboto, 13. 9. 2025, se je za Vesele triglavce po poletnih počitnicah in dopustih začela nova sezona pohodov. Tokrat smo se podali na Kališče, 1534 m visok vrh v Kamniško-Savinjskih Alpah. Na razglednem grebenu se nahaja tudi Dom na Kališču, ki je odprt v razširjeni poletni sezoni, sicer pa ob sobotah, nedeljah in praznikih. Od tu se nam odpre lep razgled na Storžič, Bašeljski vrh, Mali Grintovec, greben Laneža, Krvavec in gorenjsko ravnino.

Z Vrhnike smo se ob 7. uri odpeljali proti Preddvoru na Gorenjskem. Naše izhodišče so bile Mače, od koder vodi na vrh »lahka označena pot«, v približno treh urah smo premagali okrog 900 m višinske razlike. Pot poteka po gozdu, nekaj časa nas je spremljala tudi megla, na vrhu  pa nas je pozdravilo sonce. Žal zaradi megle povsod okrog nismo bili deležni lepih razgledov. Malo smo se okrepčali, se spočili in se po drugi poti začeli spuščati v dolino. Pot nas je pripeljala v Bašelj mimo bolnice Košuta. Viri navajajo, da je bila bolnišnica Gorenjskega in Kokrškega odreda zgrajena 15. aprila 1944 in je delovala do konca vojne. Vaščani so leseno barako obnovili okoli leta 1973, na skali nad njo pa je vzidana spominska plošča.

Tudi pri spustu smo tako kot pri vzponu morali biti pazljivi, saj je bila pot zaradi dežja v preteklih dneh in senčne lege spolzka. Ampak smo zmogli, kljub temu da je bil datum 13. in da nas je bilo tudi 13. Vodnik Jože je poskrbel za pravo in varno pot, Sonja in Marjan, ki sta poleti praznovala rojstni dan, pa sta nas pogostila z Raffaellom in pijačo ter slastnim in bogatim jabolčno-skutnim zavitkom. Ker nas je bilo manj, kot sta pričakovala, smo se res naužili dobrot.

Pohod ni bil samo aktiven, ampak je bilo tudi prijetno druženje.

Judita Oblak

Delite

Facebook
Twitter
LinkedIn