V gorah so že nekaj časa zimske razmere. Zato vam podajamo nekaj nasvetov, ko se boste odpravljali v gore. Le-te so v tem letnem času res čudovite, a ob enem zahtevajo še posebno pazljivost in odgovornost.
Glavni napotki:
- Preverim vremensko napoved.
- S pomočjo planinskega zemljevida, aplikacije maPZS in vodnika načrtujem pot. Po potrebi rezerviram posteljo v planinski koči.
- Sem ustrezno psihofizično pripravljen/-a.
- Izberem ustrezno opremo, ki jo znam dobro uporabljati. Priporočena oprema: vremenu in razmeram primerna planinska obutev in oblačila, ki ščitijo pred vetrom, mrazom in vlago. Topla rezervna oblačila, rokavice, kapa. Prva pomoč, zemljevid, kompas, (čelna) svetilka, mobilni telefon (s polno/rezervno baterijo), topla pijača in energijsko bogata hrana.
- Najdem dobro in izkušeno družbo.
Kaj moramo vedeti, če se pozimi odpravljamo na izlet, turo ali pohod?
- V zimskih dneh je planinski svet po navadi prekrit s snežno odejo. Medtem ko po gozdu še lahko določimo smer poti s pomočjo markacij na drevesih (če le ni preveč snega), pa je na planem to nemogoče. Kajti že tanjša snežna plast na odprtem prekrije markacije in zabriše pot. Klini in jeklenice, če že niso skriti pod snegom, so prekriti z njim ali s plastjo ledu.
- V zimskih dneh moramo upoštevati, da so temperature nižje, dnevi krajši in nevarnost proženja snežnih plazov, da je večina planinskih koč zaprtih in da je v gorah manj ljudi. Vse to moramo upoštevati ne samo na turi, ampak tudi pri izbiri poti in ciljev.
- Upoštevajmo, da na grebenih veter ustvarja snežne opasti, ki se lahko pod našo težo podrejo, zato hodimo nekaj metrov pod grebenom na privetrni strani.
- Ne zaupajmo slepo gazi, ki je pred nami, ampak sami spremljajmo in ocenjujmo, ali se gibljemo po varnem področju.
Več o varni hoji v zimskih razmerah najdete na tej povezavi.