Barjani

Barjani v Dovžanovi soteski

Po dolgem času smo se Barjani 27. 6. 2024 ponovno zbrali, saj nam je slabo vreme daljši čas preprečevalo druženje. Vodnica Sonja Zalar Bizjak je

makekova_kočna_junij_2024 sončki (5)
Sončki

Sončki v Makekovi Kočni

Na zadnji pohod pred poletjem smo se Sončki 18. 6. odpeljali do Zgornjega Jezerskega in se odpravili v ledeniško dolino Makekova Kočna. Mimo kmetij Mlinar

dovžanova_soteska_junij_2024_sončki (11)
Sončki

Sončki v Dovžanovi soteski

»Zakladi so različnih oblik, barv in vrednosti… Dovžanova soteska ima prav vse.« O tem smo se Sončki prepričali na našem prvem junijskem pohodu. Vodnica Sonja

Veliki Risnjak Veseli Triglavci

Veseli Triglavci smo tokratni pohod izvedli pri naših sosedih, na Hrvaškem. Srečkova lanskoletna ideja za obisk Velikega Risnjaka (1528m), katero smo dali v letošnji plan pohodov, se je dobro obnesla. Veliki Risnjak leži v narodnem parku Risnjak, ustanovljenem 1953, od 1997 dalje pa zaradi razširitve samega parka vanj spada tudi izvir reke Kolpe, ki je hkrati najnižja točka. Zaradi svojih redkih naravnih znamenitosti je območje vključeno v najvišjo stopnjo zaščite. No, in tako je nastopila tista zadnja majevska sobota, ko smo se pohodniki v zgodnjih jutranjih urah zbrali in se odpeljali proti meji s Hrvaško vse do Bijele Vodice (Crnega Luga). Po nakupu vstopnic za obisk parka smo se podali po dobro označeni Horvatovi stezi. Vzpenjali smo se do razpotja nad Leskom (928 m) in nadaljevali po strmejši skozi gozd. Spotoma smo si ogledali Vučjo jamo, 145 m globoko vrtačo. Po 3-urni hoji smo prispeli do žal zaprtega in propadajočega Schlosserovega doma in meteorološke postaje na Risnjaku, do samega vrha pa je bilo le še 20 minut. Pri domu smo si privoščili zaslužen počitek, malico in klepet. Vreme je bilo prijetno, zato smo lahko občudovali okoliške vrhove, razgled pa je segal tudi proti Kvarnerju, Učki, Istri, Velebitu ter Julijskim in Kamniško Savinjskih Alpam. Sledil je še spust v dolino po drugi strani parka, do avtobusa, nato pa smo se prijetnih vtisov in z novimi, lepimi spomini v pozno popoldanskih urah vrnili domov.

Besedilo in fotografije:  Branka Gutnik, Veseli triglavci