Planinsko Društvo Vrhnika

Aktualno

Sončki

Po pršiču do Staj in naokrog

Končno smo Sončki dočakali pravo zimsko vzdušje in razmere s temperaturo kar precej pod ničlo. Običajno imamo pohod ob torkih, tokrat pa smo se z

Več >>

Veseli triglavci vabijo na pohod

Kam: Slivnica Kdaj: sobota, 17. 1. 2026 ob 8. uri Štart: OŠ Ivana Cankarja (stara šola), Tržaška 2, Vrhnika Predvideno število ur hoje: 3-4 ure

Več >>
Veseli triglavci

Pohod Veselih triglavcev v neznano

V organizaciji vodje skupine Srečka smo se planinci planinske skupine Veseli triglavci in nekaj Srečkovih prijateljev z avtobusom odpeljali na pohod v neznano. Vse nas

Več >>
Barjani

Barjani iz Kalc do Hotedršice

Za zadnji pohod Barjanov je vodnik Jože Školc izbral pohod v naši bližini. Iz naselja Kalce, ki leži na robu Logaške kotline, smo se skozi

Več >>
blejsko_jezero_12_12_2023_barjani (9)

Barjani po poti okoli Blejskega jezera

Slovenija ima samo en otok, ki pa je edinstven. Obkrožen je s slikovitimi gorami in stoji v sredini ledeniškega jezera. S svojo lepoto je že stoletja simbol mesta Bled, ki je eno najlepših turističnih krajev v Sloveniji.

Predzadnji pohod v letošnjem letu se je 35 Barjanov z vodnico Sonjo Zalar Bizjak podalo na pot, ki vodi okoli Blejskega jezera. Pohod smo začeli na grajskem griču in se spustili do cerkve sv. Martina. Pred cerkvijo stoji Marijino znamenje, ki ga je projektiral največji slovenski arhitekt Jože Plečnik, v  notranjosti pa smo občudovali freske akademskega slikarja Slavka Pengova.

Pot okoli jezera je lepo urejena, makadamska, delno tudi asfaltirana cesta in z leseno brvjo nad vodno gladino. Povsod ob poti so klopce, na katerih se lahko odpočijemo, uživamo v naravi ali opazujemo živali v jezeru in ptice na gladini. Sprehodili smo se skozi Veslaški park, ki predstavlja zibelko slovenskega veslanja, saj je Blejsko jezero idealno za ta šport. Blejski veslači so osvojili številne medalje na velikih tekmovanjih in tudi prvo olimpijsko medaljo za samostojno Slovenijo.

Obisk Bleda enostavno ni pravi, če si ne privoščite originalne blejske kremne rezine. Na žalost je bila slaščičarna zaprta, zato smo si kremšnito privoščili pri Berzotu na Vrhniki.

Zapisala: Vanda              Fotografije: Stane, Andrej                Film: Stane

Delite

Facebook
Twitter
LinkedIn