Barjani

Barjani v Dovžanovi soteski

Po dolgem času smo se Barjani 27. 6. 2024 ponovno zbrali, saj nam je slabo vreme daljši čas preprečevalo druženje. Vodnica Sonja Zalar Bizjak je

makekova_kočna_junij_2024 sončki (5)
Sončki

Sončki v Makekovi Kočni

Na zadnji pohod pred poletjem smo se Sončki 18. 6. odpeljali do Zgornjega Jezerskega in se odpravili v ledeniško dolino Makekova Kočna. Mimo kmetij Mlinar

dovžanova_soteska_junij_2024_sončki (11)
Sončki

Sončki v Dovžanovi soteski

»Zakladi so različnih oblik, barv in vrednosti… Dovžanova soteska ima prav vse.« O tem smo se Sončki prepričali na našem prvem junijskem pohodu. Vodnica Sonja

rudno_p_stara_fuzina_barjani_2022 (3)

Barjani z Rudnega polja do Stare Fužine

Za prvi jesenski pohod Barjanov je vodnik Frenk Petrič izbral prijeten sprehod z Rudnega polja do Stare Fužine.

Pot nas je vodila skozi senčen smrekov gozd, mimo pašnikov navzdol do razpotja, kjer se nahajajo zdravilne točke blagodejnega zemeljskega sevanja na Pokljuki. Po krajšem postanku smo se spustili do idilične planine Uskovnica. Koča na Uskovnici (1154 m) se nahaja med Pokljuko in dolino Voje. V bližini koče so številni pastirski stani, preurejeni v počitniške hišice. Le dobrih 5 minut stran od planinske koče se nahaja manjša kapelica, od koder se nam odpre lep razgled na gore, ki obdajajo Bohinj. Izredno lep je pogled proti severozahodu, kjer vidimo Mišelj vrh in vrhove od Zelnarice prek Kanjavca do Šmarjetne glave. Med kočo in kapelico lahko opazimo zanimive grbinaste travnike, ki so redkost v slovenskih gorah.

Po krajšem postanku smo pot nadaljevali proti tipični alpski vasi Stara Fužina z ohranjenimi starimi kmečkimi domovi. Med znamenitostmi vasi so Zoisova graščina, Hudičev most s koriti Mostnice, Andrejčeva žaga in mlin, stara sirarna, ki je preurejena v Planšarski muzej, Mihovčeva gostilna z lajno iz Češke in drugo.

Pohoda se je udeležilo 34 Barjanov. Za varnost je poleg vodnika Frenka skrbel še naš Andrej Velkavrh.

Zapisala: Vanda      Fotografije: Stane in Andrej            Film: Stane